Oproti předešlému systému klasifikace, dle směrnice 67/548/EHS, nové nařízení bude přinášet některé změny a některá další rozšíření.
1) Nebezpečné fyzikální vlastnosti:
Dle nařízení dochází k rozšíření nebezpečných fyzikálních vlastností. Toto rozšíření nastalo z důvodů přiblížení k současnému předpisu pro ADR.
2) Nebezpečné vlastnosti pro zdraví a životní prostředí:
3) Označování dle CLP:
CLP stanovuje požadavky na systém označování látek a směsí:
Ad 1) Výstražný symbol nebezpečnosti:
Dle nařízení CLP: „výstražným symbolem nebezpečnosti“ složené grafické zobrazení obsahující symbol a další grafické prvky, například orámování, vzor pozadí nebo barvu, jež mají sdělovat specifické informace o daném druhu nebezpečnosti.
Na štítku musí být uveden jeden nebo více příslušných výstražných symbolů nebezpečnosti, které mají sdělovat specifické informace o daném druhu nebezpečnosti.
Výstražné symboly nebezpečnosti pro každou specifickou klasifikaci jsou uvedeny v tabulkách, které uvádějí prvky označení požadované pro každou třídu nebezpečnosti v příloze I nařízení.
Pro přepravu by měly být použity výstražné symboly stanovené v předpisech ADR.
Ad 2) Signální slova:
Dle nařízení CLP: „signálním slovem“, slovo označující příslušnou úroveň závažnosti nebezpečnosti za účelem varování čtenáře před možným nebezpečím. Rozlišují se tyto dvě úrovně:
Na štítku musí být uvedeno příslušné signální slovo v souladu s klasifikací dané nebezpečné látky nebo směsi.
Signální slova pro každou specifickou klasifikaci jsou stanovena v tabulkách, které uvádějí prvky označení požadované pro každou třídu nebezpečnosti v částech 2 až 5 přílohy I nařízení.
Použije-li se na štítku signální slovo „nebezpečí“, neuvádí se tam signální slovo „varování“.
Ad 3) Standardní věta o nebezpečnosti:
Dle nařízení CLP: „standardní větou o nebezpečnosti“ věta přiřazená dané třídě a kategorii nebezpečnosti, která popisuje povahu nebezpečnosti dané nebezpečné látky nebo směsi, případně i včetně stupně nebezpečnosti.
Na štítku musí být uvedeny příslušné standardní věty o nebezpečnosti v souladu s klasifikací dané nebezpečné látky nebo směsi.
Standardní věty o nebezpečnosti pro každou klasifikaci jsou stanovena v tabulkách, které uvádějí prvky označení požadované pro každou třídu nebezpečnosti v částech 2 až 5 přílohy I nařízení.
Ad 4) Pokyn pro bezpečné zacházení:
Dle nařízení CLP: „pokyny pro bezpečné zacházení“ věta popisující jedno nebo více doporučených opatření pro minimalizaci nebo prevenci nepříznivých účinků způsobených expozicí dané nebezpečné látce nebo směsi v důsledku jejího používání nebo odstraňování.
Na štítku musí být uvedeny příslušné pokyny pro bezpečné zacházení.
Pokyny pro bezpečné zacházení se zvolí z pokynů uvedených v tabulkách v částech 2 až 5 přílohy I nařízení, které uvádějí prvky označení pro každou třídu nebezpečnosti.
CLP používá 5 typů pokynů:
Ad 5) a 6) Označení výrobku a informace o dodavateli.
Látka nebo směs klasifikovaná jako nebezpečná a zabalená v obalu musí být označena štítkem, který obsahuje tyto prvky:
a) jméno/název, adresu a telefonní číslo dodavatele nebo dodavatelů;
b) jmenovité množství látky nebo směsi v balení přístupném široké veřejnosti, pokud toto množství není uvedeno na jiné části balení;
c) identifikátory výrobku (dle čl. 18 CLP);
d) popřípadě výstražné symboly nebezpečnosti (dle čl. 19 CLP);
e) popřípadě signální slova (dle čl. 20 CLP);
f) popřípadě standardní věty o nebezpečnosti (dle čl. 21 CLP);
g) popřípadě náležité pokyny pro bezpečné zacházení (dle čl. 22 CLP);
h) popřípadě část pro doplňující informace (dle čl. 25 CLP).
Ing. Radka Šprochová
Aleje 445/69
odpady.kvalitne@seznam.cz
mobil.č. 603319985
Vytvořeno službou Webnode