ESG v sobě ukrývá tři anglická slova – environment, social a governance. Jedná se o kritéria, jak hodnotit udržitelnost firem. Nejde nicméně jen o ekologické dopady, ale i o sociální aspekty a způsob, jak jsou jednotlivé společnosti řízeny.
E – Výraz „environment“ se týká ekologických témat, například využívání zdrojů či emisí. První kritérium zkrátka hodnotí, jaký má společnost dopad na životní prostředí.
S – Kritérium „social“ zase zohledňuje míru společenské odpovědnosti dané firmy, ale i její pracovní podmínky nebo dodržování lidských práv.
G – Hledisko „governance“ posuzuje způsob, jak je firma řízena a jaké uplatňuje postupy – například i při komunikaci s dodavateli.
ESG rating je způsob jak zhodnotit rizika, kterým jsou firmy vystaveny právě v těchto třech zmíněných oblastech, a to z dlouhodobého hlediska. Na tato rizika se ve finančních analýzách často zapomíná, což je jeden z důvodů, proč může být ESG rating přínosný. Přitom pro každou firmu představuje riziko něco jiného – záleží například na oboru, ve kterém se daná společnost pohybuje.
ESG rating je cesta, jak si udržet náskok před konkurencí. Hodnocení udržitelnosti totiž může zajímat vaše potenciální investory, ale i organizace poskytující dotace či veřejné pobídky.
ESG rating vám ukáže komplexní informace o ekologické stopě vaší firmy – i například to, zda vaše podnikání není v rozporu s příslušnými zákony či předpisy.
Udržitelnost firem zajímá i zákazníky. Často je pro ně důvodem, proč do daného zboží či služby nakonec investují.
Informovat o aktivitách souvisejících s udržitelností a společenskou odpovědností musejí veřejně obchodované firmy nad 500 zaměstnanců na základě direktivy NFRD z roku 2014. Připravená je ale nová evropská směrnice Corporate Social Responsibility Directive (CSRD), která nařídí nefinanční výsledky reportovat všem veřejně obchodovatelným firmám a všem ostatním firmám, které mají nad 250 zaměstnanců a obrat nejméně 40 milionů EUR nebo aktiva více jak 20 milionů EUR, a to i těm, které nejsou veřejně obchodovatelné. Nová směrnice počítá i se zavedením reportování pro malé a střední podniky v delším časovém horizontu. Vedle toho nová směrnice zavede přísnější pravidla pro audit nefinančních informací.
Kdy bude zavedena povinnost vydat první zprávu podle této direktivy je zatím v jednání. Podle původního návrhu by se mělo jednat o rok 2024 za výsledky dosažené v roce 2023, v současné chvíli však probíhají na úrovni evropských orgánů diskuse, které zvažují odklad.
„Už teď nefinanční reporty zhotovují hlavně firmy s přesahem na západní trhy, protože ESG hodnoty tamní zákazníci i investoři vyžadují. V námi sestavovaném ESG Ratingu se proto poměří jak firmy, pro které už je nefinanční reporting povinný, tak ty, pro které teprve povinný bude,” vysvětluje Ladislav Tyll, akademický vedoucí programu CEMS, který pro Asociaci společenské odpovědnosti první český ESG Rating připravuje podle nezávislé metodologie.
Ing. Radka Šprochová
Aleje 445/69
odpady.kvalitne@seznam.cz
mobil.č. 603319985
Vytvořeno službou Webnode